młynek

Młynek do kawy lub przypraw – dostępne rodzaje

Rodzaje młynków

Poszukujesz dobrego młynka do kawy, pieprzu czy też innych przypraw? Jeśli tak, to przed dokonaniem zakupu warto poznać wszystkie modele i jakie może nam zapewnić sklep internetowy AGD. Na rynku znaleźć można zarówno klasyczny, jak również nowoczesny młynek elektryczny. Poniżej prezentujemy najważniejsze różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami tych urządzeń.

Pierwszym rodzajem młynków do przypraw są młynki ręczne. Ich zaletami jest zwykle bardzo ciekawy wygląd, który pasuje do każdej kuchni. Dodatkowo pozwalają one na bardzo precyzyjne mielenie przypraw, jednak wymagają użycia większej siły. Oczywiście trzeba także pamiętać, że tego rodzaju drobne AGD cechuje się niższą ceną niż ich elektryczne odpowiedniki. Jeżeli chodzi o elektryczne młynki do przypraw, to przede wszystkim pasują tylko do nowoczesnych wnętrz. Nie wymagają użycia siły i posiadają regulacje grubości mielenia.

Młynki elektryczne są dostępne z mechanizmem mielącym żarnowym i udarowym. Wersje żarnowe wykorzystują do mielenia żarna i pracują dość podobnie do młynków ręcznych. Natomiast młynki udarowe wykorzystują do mielenia ostrza. Niestety tego rodzaju młynki są gorsze, ponieważ mechanizm mocno się nagrzewa i pozbawia przyprawy aromatu.

Na co zwrócić uwag wybierając młynek?

Istnieje kilka ważnych kwestii, na które należy zwracać uwagę wybierając elektryczny młynek. Jest to znacznie ważniejsze w przypadku kawy, ponieważ w większym stopniu zależy nam na odpowiednim aromacie. Oczywiście jeśli chcemy, aby ekspres do kawy czy też ekspres ciśnieniowy pozwoliły na przygotowanie pysznej kawy. Przede wszystkim warto wybierać modele żarnowe, a do tego wolnoobrotowe. Pozwoli to na zachowanie lepszego aromatu kawy czy przypraw. Istotnym parametrem jest wydajność, która powinna oscylować co najmniej w okolicach 45 gramów na minutę w przypadku zastosowań domowych. Wydajniejsze młynki do użytku domowego będą przerostem formy nad treścią. Jeżeli chodzi o moc, to zwykle im jej więcej, tym lepiej. Jeśli urządzenie będzie miało zbyt małą moc, to może się zacinać czy też nie działać poprawnie.

Jak widać, wybór młynków na rynku jest całkiem spory i dlatego też trzeba dokładnie przemyśleć tę kwestię, aby później nie żałować.