ekspres do kawy

Ekspres ciśnieniowy i kapsułkowy

Ekspres ciśnieniowy czy kapsułkowy?

Jedni nie wyobrażają sobie poranka bez mocnego espresso, inni preferują przedpołudniowe cappuccino lub latte. Niezależnie od upodobań, dobra, aromatyczna kawa wymaga odpowiedniego przygotowania. Smaku kawy z ekspresu nie da się zastąpić. Dlatego też miłośnicy tego napoju często stoją przed dylematem, jaki ekspres do kawy wybrać. Powinien to być ekspres ciśnieniowy czy na kapsułki? Czym się różnią i kiedy sprawdzi się jeden, a kiedy drugi, przeczytaj w dalszej części artykułu.

Wersje automatyczne i kolbowe

Kupić można dwa podstawowe rodzaje tych urządzeń – w pełni zautomatyzowane oraz kolbowe. Te pierwsze wymagają niewiele obsługi. Zwykle posiadają wbudowane młynki na kawę i zbiorniki na mleko. Wystarczy zaopatrzyć się w ulubiony rodzaj ziaren, wybrać odpowiedni program i gotowe. Wybierając na przykład ekspres ciśnieniowy znanego producenta, otrzymuje się jakość kawy, którą można kupić w dobrej kawiarni. Wszystko to przy niewielkim wysiłku i wiedzy z zakresu obsługi tego typu urządzeń.
Drugi rodzaj to te kolbowe. Są one idealnym rozwiązaniem dla pasjonatów parzenia kawy, którzy chcą mieć wpływ na uzyskany efekt na każdym etapie. Poczynając od tego, w jaki sposób zostanie zmielona kawa, na stopniu ubicia kawy w kolbie kończąc.
Aby w pełni cieszyć się smakiem dobrego naparu, podczas zakupu trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na odpowiednie ciśnienie. Absolutne minimum to takie na poziomie 9 barów. Warto także zdecydować się na urządzenie o niezbyt małej mocy. Im wyższa, tym szybciej kawa jest zaparzana. Ceny ekspresów ciśnieniowych mogą być dość wysokie, dlatego dobrze jest skorzystać z ofert promocyjnych lub zdecydować się na powystawowe AGD.

Kapsułki i saszetki

Ekspres kapsułkowy jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą szybko i prawie bezobsługowo zaparzyć poranną kawę. W związku z tym wystarczy do urządzenia włożyć kapsułkę, nacisnąć guzik i gotowe. Zaletą jest bardzo duży wybór smaków kapsułek. Decydując się na konkretnego producenta, trzeba pamiętać, że będzie on posiadał dedykowane kapsułki. Rzadko można znaleźć pasujące zamienniki.
O ile ten rodzaj ekspresów jest zdecydowanie tańszy od tych ciśnieniowych, o tyle koszt jednej kapsułki to zwykle kilka złotych. Trzeba więc się liczyć z tym, że w ogólnym rozrachunku koszty mogą być jednak wyższe.
Podejmując świadomą decyzję co do wyboru odpowiedniego urządzenia, takie drobne AGD z pewnością umili każdy poranek.